A Rába Néptáncegyüttes őse 1950-ben, Pál Ferenc vezetése alatt kezdte meg működését Vagongyári Ipartelep Táncegyüttes néven. Kezdetben csak saját szórakozásukra, alkalomszerűen próbáltak, majd több sikeres fellépés és fesztivál után egyre komolyabban vették a munkát. A felívelő kezdeti idő után anyagi gondok és a táncosok hiánya miatt válságba került a csoport, ám erős összefogással sikerült áthidalni a problémákat, s 1957 áprilisától a megújult együttes Győri Vasas Központi Táncegyüttes néven új műsort adott.
A csoport 1967-től Rába Táncegyüttes néven folytatta egyre színvonalasabb munkáját. Bővült a repertoár, s a táncosok egyre jobban elmélyültek a tánchoz kötődő népi hagyományban, kultúrában is. A külföldi vendégszereplések sűrűn követték egymást. Táncházak szervezésével terjesztették és népszerűsítették nemzeti táncainkat. 1970-ben megkapták a Kiváló Együttes kitüntetést, s még számos más díjat elnyertek. Szólóversenyeken is szép eredményeket értek el:
Vig Sándor megszerezte a kitüntető „aranysarkantyús táncos” címet. Az együttes székhelye a Vasas Otthon, fő támogatója pedig a Rába Vagon- és Gépgyár lett.
A ’80-as évek elejéjére jelentős utánpótlást nevelt ki az együttes, s a csoport lassan kicserélődött. A fiatalokkal újra kellett kezdeni a munkát. A vállalkozás sikerrel járt, az együttes színvonala változatlan maradt. Pál Ferenc visszavonulása után, 1985-ben Kakuk János vette át az irányítást.
1988-ban az együttes pénzügyi gondokkal és a problémák megoldására alkalmas vezető hiányával küzdött. Egy évig Sára Ferenc vette át az irányítást, őt Varga János követte. A 40. évforduló ünnepi műsora után Muszka György és Muszka Ilona töltötte be a csoportvezetői posztot. A Rába-gyár megvonta bőkezű támogatását, ezért az együttes kilátástalan anyagi helyzete miatt szervezeti átalakuláson ment át: egyesületté vált. A Rába Néptáncegyüttes Egyesület székhelye az Ady Endre Művelődési Ház lett. A 45 éves műsort a visszahívott Pál Ferenc állította össze, majd 1997-ig Józsa Zoltán lett a művészeti vezető. Távozása után rövid időre visszatért az együttes élére Varga János. 1999-től Antal Áron lett a csoportvezető, s a mai napig ő irányítja a nagy múltú együttes művészeti munkáját Delbó Eszter segítségével. Az 50 éves évforduló méltó megünneplése és zárlata volt ennek a zűrzavaros, nehézségekkel teli – ám végül jóra forduló – időszaknak.
ANGYALÁTI PÉTER